Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Çemberin Çağrısı

Ocak 21 - Mart 4

Fotoğraf: Deniz Parlak   Afiş: Burcu Ertunç

Kasım ayında gönlüme düşen bu davet yeterince büyüyüp serpildi, şimdi ise duyuruyorum ve 2023’ün ilk ayı itibariyle bir araya geliyoruz.

Başvuru formu en altta; doldurmadan önce tüm açıklamaları dikkatle ve özenle okumanızı rica ediyorum. Aklınıza/kalbinize takılabilecek olan her türlü soru için bana ulaşabilirsiniz.

Çember

Kadim bir alan… Onbinlerce yıldır her kültürde insanlar -çoğunlukla ateşin etrafında- halka hâlinde bir araya gelip hikâyelerini, hâllerini, sevinç ve coşkularını, üzüntü ve çıkmazlarını paylaştılar. Bugün bu alanlar çeşitli formlarda açılmaya devam ediyor.

Yalın, basit; bir o kadar derin, kuvvetli bir alan…

Kendinle, çemberdeki diğer canlarla ve tüm varlıklarla bağlantı kurmak için bana en iyi gelen yollardan…

(Çembere dair fazla bilgin yoksa şu yazı yardımcı olabilir: çember – 101)

Çember ve ben

10 yılı aşkın süredir beslendiğim ve taşıdığım çember adabını birçok şehre, birçok insana taşımanın mutluluğu içindeyim. İster 2 saatlik mini bir çember olsun, ister birkaç güne veya haftaya/aya yayılan buluşmalar dizisi, isterse 4 günlük bir inziva; her seferinde o kadar çok şefkat, sevgi, anlayış ve daha birçok güzelliğe şahit oldum ki…

Son derece yalın birkaç ilke çerçevesinde kalplerimizi açarak bir araya geldiğimizde, su ve gıdanın hemen ardından gelen ama günümüzde karşılamakta zorlandığımız görme/görülme, anlama/anlaşılma, sevme/sevilme gibi ihtiyaçların nasıl da tatlı bir şekilde karşılandığına defaatle şahit oldum; belli ki olmaya devam edeceğim.

İster 5, 10, ya da 20 kişi ile, ister bir kişiyle karşılıklı, isterse kendinizle ve belki diğer bazı canlı/cansız varlıklarla oturun; derin dinleme alanını açtığınızda ortaya çıkan bağlantının derinliği ve güzelliği çok kıymetli ve bence son derece gerekli.

Çemberin Çağrısı arka plan

Bunla birlikte tek başıma benim ya da benzer alanlar açan diğer kolaylaştırıcıların her zaman, herkese ulaşmaya yetecek enerjileri, zamanları olamıyor elbette ve bu da beni “Çemberlerin insanların yaşamlarına daha fazla sızması için ne yapabilirim?” sorusuna götürüyor. (bkz. balık tutmayı öğretmek)

Tam da buna istinaden, ilkini beş yıl önce Begüm Erenler ile gerçekleştirdiğimiz Çemberin Çağrısı buluşmasını yeni bir enerjiyle gerçekleştirme fikri kalbime düştü ve şimdi de sizlerle buluşmak üzere cümlelere dökülüyor.

ÇÇ tam olarak ne ola?

ÇÇ, bir grup insanın üç kere bir araya geleceği bir buluşmalar dizisi. Bu alan esas olarak kendi çemberlerini açmaya niyetli olan katılımcıları teşvik etme ve bunu kolaylaştırma niyeti taşıyor.

Kendi çemberleriniz derken, esasen eşiniz-dostunuzla, sevgilinizle, -yeterince cesursanız- ailenizle oturabileceğiniz çemberleri; yani bunu halihazırda ilişkide olduğunuz insanlarla olan süreçlerinize taşımanızı kast ediyorum. Eğer ki bunu tanımadığınız insanlarla da gerçekleştirmek isterseniz bunun yolu da açık elbette; yine elimden gelen desteği sunacağım.

Bu buluşmalarda -tabii ki- birlikte çemberlere oturacak ve çember dışı çeşitli araçların da katkısıyla kendimize olan yolculuğumuzu kolaylaştıracağız; bunlara zaman zaman ses-beden pratikleri, meditasyonlar ve tabii ki oyunları ekleyerek iç-dış bağlantımızı kuvvetlendirecek, kendimizle hemhâl olma yolunda keyifli ve derinlikli adımlar atacağız.

Bunla kalmayıp çember üstüne sohbetler edecek, zaman zaman soru cevaplara yer verecek, sizlerin gerçekleştirdiği çemberler üzerinden değerlendirmelerde bulunacak, birbirimizin alanlarına şahitlik edeceğiz.

Etkinliğimiz bir hafta sonu yüz yüze buluşmasıyla başlayacak* ve ardından üçer hafta arayla birer günlük iki çevrimiçi buluşmayla devam edecek. İlgilenenlerin üç buluşmanın ve toplamda dört günün her birinde bulunabilecekleri takdirde başvurmalarını rica ediyorum.

* Sadece ilk buluşmayı yüz yüze yaparak İzmir dışından katılmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak istedim.

Hangi usûlü kullanıyoruz?

Başta Anadolu Jam ve The Way of Council olmak üzere -özleri büyük oranda aynı olan- çok çeşitli çemberlere oturup kalkmışlığım var ve bunların hepsinden bir şeyler kattım kendime. Bunla birlikte açtığım çemberlerle daha ziyade The Way of Council geleneğini taşıdığımı söyleyebilirim.

ÇÇ ne değil?

ÇÇ bir eğitim değil ama eğitimimsi bir niteliği olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nihayetinde çemberleri yaşamlarınıza taşımanızı teşvik etme ve bu konuda sizleri destekleme niyetindeyim.

Dolayısıyla bu bir kolaylaştırıcılık eğitimi de değil fakat kendinize güvenir ve çemberi tanıdıklarınızın ötesinde kitlelere taşımak isterseniz bunun önünde de bir engel yok; nihayetinde ben de kimseden herhangi bir yetki almadım bunu yapmak için. Sevdim, çok sevdim, faydalandım ve bunu başkalarıyla da buluşturmak istedim ve yıllardır yapageliyorum.

Buluşmalarda, kolaylaştırıcılık nedir / ne değildir, taşıdığımız usûllerin ismini kullanma konusundaki hassasiyetler gibi konuları da konuşacağız.

Kimlere açık?

ÇÇ bir süredir kendisiyle çalışan, tercihen çeşitli çemberlere oturmuş ve bu alanın tadını almış olup bunu yaşamına ve çevresine taşıma fikrinin heyecanlandırdığı kişilere daha çok hitap etmekle birlikte bu alana çekilen herkesin başvurusuna açık.

Çember enerjisini ve yumuşaklığını yaşamlarınıza katmak, bunu dostlarınıza taşımak, gerçekleştirdiğiniz çeşitli çalışmalardaki muhabbeti ve derinliği artırmak için güzel bir olanak olduğunu düşünüyorum.

Başvuranların profillerine göre daha tecrübeli çembercanlara öncelik tanıyabilirim. Onun dışında erken başvuru yapanların öncelikli değerlendirileceklerini de belirteyim.

Takvim

Başvurular bu duyuruyu yaptığım an itibariyle başlıyor ve yerimiz dolduğu anda kapanacak. Bu nedenle davet ilginizi çekiyorsa oyalanmamanızı öneririm.

Foto: Payem Önüt Afiş: Burcu Ertunç

İlk buluşma (yüz yüze) – 21-22 Ocak @İzmir, Yapika Atölye

İkinci buluşma (çevrimiçi) – 11 Şubat @zoom

Üçüncü buluşma (çevrimiçi) – 4 Mart @zoom

 

Buluşmaların her biri 12:00 – 19:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

 

Her buluşma için ana niyetler şu şekilde:

İlk buluşma Tanışma, kaynaşma; farklı formlarda çember deneyimleri; çemberin ne olduğunu/olmadığını birlikte araştırma; bir sonraki buluşmaya kadar katılımcılardan ne beklendiğinin aktarılması.

Ara süreç 1 – 3 hafta içinde her bir katılımcının -tercihen en az 4 kişi ile- en az bir kere çember alanı açması

İkinci buluşma – Yeniden kaynaşma; farklı formlarda çember deneyimleri; ara süreçte gerçekleştirilmiş olan çemberlerin hep birlikte değerlendirilmesi; bir sonraki buluşmaya kadar katılımcılardan ne beklendiğinin aktarılması.

Ara süreç 2 3 hafta içinde her bir katılımcının en az bir kere bire bir çember alanı açması

Üçüncü buluşma – Yeniden kaynaşma; çembere oturma; gerçekleştirilmiş olan çemberlerin hep birlikte değerlendirilmesi; tamamlanma ve kapanış…

 

* Katılımcıların kendi çember alanlarını açacakları ara süreçlerde, soruları ve destek ihtiyaçları için ulaşılabilir olacağım.

 

Armağanlaşabildiklerimizden misiniz?

Beni tanıyanların iyi bildikleri üzere, gerçekleştirdiğim tüm çalışmaları armağan ekonomisi ile sunuyorum; bu da demek oluyor ki katılımcılar her bir buluşmanın sonunda bütçelerine ve memnuniyetlerine göre dilediği karşılığı verebilecek.

Bunla birlikte,

1- Katılımcılar ne verecekleri konusunda tamamen özgürler ve bu kararı kolaylaştırmak adına genellikle bir “önerilen aralık” sunuyorum. İki günlük yüz yüze buluşmamızın önerilen aralığı 1.200 – 1.900 TL, bir günlük çevrimiçi buluşmalarımızın her birinin önerilen aralığı ise 550 – 900 TL. Her bir buluşmanın sonunda -bağlayıcı olmayan- bu aralığın içinde kalabileceğiniz gibi şartlarınız uygun olmadığı ve/veya o kadar etmeyeceğini düşündüğünüz takdirde altına inebilir, bilakis imkanlarınız rahat olduğu ve/veya süreçten çok memnun kaldığınız takdirde üstüne çıkabilirsiniz. Yani gerçek aralık sıfırdan sonsuza her türlü karşılığı kapsıyor.

2- ÇÇ’ye kabul edilen canlardan niyetlerini ete kemiğe büründürmeleri ve kesin kayıt olmaları için depozito niyetine 500 TL rica edeceğim. İlk buluşmamızın sonunda, vermek istedikleri karşılıktan bunu düşerek karşılık verebilecekler; olur da vermek istedikleri karşılık depozito tutarının altında kalır ise istedikleri kadarını geri vereceğim. :))

!!! Her bir katılımcının dengede ve helâlleşmiş hissettiği tutar neyse başımın üstünde yeri var; sevgiyle ve mutlulukla kabul edeceğim.

 

Emre’ye dair kısa bilgi

10 yılı aşkın süredir yalınlaşma ve kendini bilme yolculuğunda olduğumu söyleyebilirim. Hayatıma giydirdiğim çember pratikleri ve uzun yıllar kırsalda sürdürdüğüm sade yaşamın yanı sıra Rob Dreaming, Andrew Davies ve son yıllarda Meryem Suna ile çalışma şansına erişmem yolculuğumun önemli kilometre taşlarını oluşturdu.

2013’ten bu yana birçok etkinlikte, çemberde alan tutmuş olup bir süredir yakın ilişkiler, cinsellik konularına biraz daha fazla eğilmeye başladım; zaman zaman da sadece erkeklere yönelik olan çemberlere, buluşmalara alan açıyorum.

Yogayı, derin muhabbetleri, oyun oynamayı, okumayı, yazmayı, dans etmeyi ve kahvaltıyı çok seviyor; hayata, aklım yettiğince ve becerebildiğim ölçüde ekoloji ve bütünün faydası açısından yaklaşıp buna göre yaşamaya gayret ediyorum.

“Yeni”ye Doğru adlı kitabın ve bol miktarda deneme yazısının aracısı olup son zamanlarda yazılarımı daha ziyade instagram hesabımda paylaşıyorum.

Başvuru

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak formu doldurun ve e-posta üzerinden gelecek olan bilgilendirmeleri takip edin.

https://forms.gle/ncUWwZcQNABAdMfMA

Hayrolsun; keyifle, neşeyle, aşkla…

Detaylar

Başlangıç:
Ocak 21
Bitiş:
Mart 4