Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Alt tarafı bir elma yedik beraber

8 Ekim 2022 @ 10:00 - 9 Ekim 2022 @ 16:00

Hani o ilk yan yana geldiğimizde nasıl da tutmuştu kimyamız, sanki etrafta kimse kalmamıştı! Sadece sen ve ben… İşte o günün hevesiyle ilişkimize elbiseler dikmiş, belki de çocukların çeyizini hazırlamıştık. Halbuki alt tarafı bi elma yedik beraber… 

Aman kalıplara girmeyelim, biz başkalarına benzemeyelim derken özlediğimiz o candan, samimi bağlantıyı da kuramadık, çünkü sen benden daha iyilerine layıktın ve zaten alt tarafı bi elma yemiştik beraber…

Kendimi arıyordum ben, bi baktım ki her şeyim oldun sen… Yer sen, gök sen, derken ne arkadaş kaldı ne de aradığım bir ben, ama neden? Alt tarafı bi elma yedik beraber…

Sırlarını açtın, hayallerini dinledim, eve yorgun geldin, dertlerini dinledim; belki bir gün sen de beni merak edersin diye bekledim, bekledim de gelmedin. Hani zaten alt tarafı bi elma yedik beraber…

Teninin rengine, saçının kokusuna hayranlıkla düşkünken bi gün uyandım baktım ne göreyim: Gözünün üstünde kaşın varmış meğer! Derhal ortamı terk ettim. Zaten sorun sende değil bendeydi ve neyseki alt tarafı bi elma yemiştik beraber. 

_______

Alt Tarafı Bir Elma Yedik Beraber 

8-9 Ekim / İzmir / Seferihisar

Tek gece konaklamalı 2 günlük “randevu gibi” bir buluşma

Kişi sayısı: 14-16

_______

Aybike, Emre ve Burcu olarak size iki gün sürecek bir davet sunuyoruz. 

Gelin tanışalım, bazen içimizde kelebekler uçuran ve kalbimize oklar saplayan, bazen de süründüğümüz, yaralandığımız o derin yaşam deneyimlerini, yakın ilişkilerimizi konuşalım… 

Bu buluşmayı bir randevuymuşcasına yaşayalım: Sabahın yükselen ışıklarıyla kahvaltıda buluşalım; iki gün boyunca yakın ilişkilerimize, klişelerimize, yaslarımıza, onurlandırılacak yaşam hikayelerimize kulak verelim, hayallerimize dalalım.

Belki biraz el ele yürür, bir film izleriz beraber; sonra sofralar kurar afiyetle yudumlarız muhabbet şerbetini… Rüyalardan uyanır, ilk iş birbirimize anlatırız kim bilir… Kim bilir belki bir flört meclisi kurulur orada, başka türlü tanırız kendimizi ve birbirimizi. 

Ah! Doğrusunu isterseniz daha tanışmadan sevdik sizi! İnanır mısınız elimize başka el değmedi ve şüphesiz adımız gibi biliyoruz ki bu, ilk görüşte aşk olmalı! 

 

BULUŞMADA NELER OLACAK?

Buluşmayı 2 günlük bir randevu olarak hayal ediyoruz. İçinde the Way of Council adabı ile çemberler, yazı pratikleri, dans, yürüyüş, birlikte yemek hazırlamalar, bağlantı çalışmaları ve birtakım tatlı sürprizler olacak. Tabii ki spontanlık içinde her şey mümkün!. 

 

KİMLER KATILABİLİR

İlişkiyi öteki ile iletişimin ötesinde bir ayna, bir öğrenme sahası, bir büyüme armağanı olarak gören,

Bu yolculukta yetişkin biri olarak ihtiyaçlarının sorumluluğunu almaya niyet etmiş, bu bağlamda ihtiyaçları ile yepyeni bir pencereden karşılaşmak isteyen,

Öğretilen ve öğrendiği kavramları esnetmeye hevesli,

Her türlü cinsel kimlikten,

Her türlü cinsel yönelimden,

Kendisiyle bağlantı kurma konusunda istekli, meraklı,

Bu konularda hep birlikte araştırma yapmak, derinleşmek isteyen herkes bu buluşmaya davetlidir.

 

KONAKLAMA & HİZMET KOŞULLARI 

Buluşmamızı Seferihisar’ın İhsaniye Köyü’nde çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili Can Evi’nde gerçekleştiriyoruz. 

Burası nice yıllardır hayali kurulmuş bir topluluk buluşma yuvası, bir işletme değil. 

Gönlünü şiddetsiz iletişime ve çember gibi dinleme & diyalog alanlarına vermiş sevgili dostumuz Gülin’in bizim gibi grupların özgürce gelip çalışmalarını yapabilmesi için açtığı bir zemin. 

Bu mekânda çemberlerimizi ve çeşitli etkinliklerimizi, güneşten ve dış koşullardan korunaklı ahşap zeminli, ferah, dört yanı açık bir alanda yapacağız.

Can Evi  nasıl bir yer merak ederseniz lütfen buradan bakın.  https://www.instagram.com/caneviyasamatolyesi/

 

ARMAĞANLAŞMA SÜRECİMİZ

Buluşmamız armağan ekonomisi esasına göre gerçekleşiyor ve bu şu demek: Nasıl bir karşılık vereceğinize, memnuniyet ve bütçe durumunuza göre iki günün sonunda sizler karar vereceksiniz. Toplam 2 günlük bu buluşma için gönlümüze sinen ve sizi armağan etmeye davet ettiğimiz katkı payı -aşağıda belirtilen 500 TL içinde olmak üzere toplamda- 1650 TL ile 2700 TL arası bir tutar… 

Sizi, cömertlik ve şeffaflıkla gönülden verebileceğiniz ne ise onu vermeye davet ediyoruz. Bu aralığın içinde kalabileceğiniz gibi altına inmeniz veya üstüne çıkmanız mümkün

Bu buluşmanın gerçekleşebilmesi için gerekli olan kişi başı asgari katkı 500 TL’dir. Bu bedel yemek, konaklama ve diğer sabit giderleri  karşılar. Bunun dışında burada geçirdiğiniz zamana dair memnuniyetinize ve bütçe durumunuza istinaden istediğiniz tutarı vermekte özgürsünüz. Yukarıdaki önerilen aralık, bir yol gösterici olması niyetiyle var olup bağlayıcı değildir.

Not: “Alt Tarafı Bi Elma Yedik Beraber” buluşması için yapacağınız ödemenin bir kısmı Canevi aracılığı ile eğitim bursu olarak ihtiyaç sahiplerine gidecektir.

 

KAYIT SÜRECİ

  • Öncelikle kayıt formunu doldurun.
  • Kaydınızın onaylandığına dair size bir mail atacağız ve sizi niyetinizi çapalamak için ön ödemeye yönlendireceğiz.
  • Ön ödemeyi yatırdığınızda kaydınızın kesinleştiğini içeren bir mail alacaksınız.

Aklınıza takılan sorular için bizimle cemberinyolu@gmail.com mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

KOLAYLAŞTIRICILAR

BURCU ERTUNÇ

1983 İstanbul doğumluyum, Sosyal Antropoloji mezunuyum. İnsanın hem kültürel hem de içsel yolculuğunu merak ediyor, bu merak peşinde düşbirlikleriyle çalışıyorum. 2012’de beni, “dinlemenin” niteliğine ve gücüne uyandıran Anadolu Jam topluluk çemberleri ve the Way of Council adabı vesilesiyle kendimle, birbirimizle ve yeryüzüyle ilişkilerimizi araştırıyor, günlük yaşam hikâyelerimizi yaşamın gizemli kulaklarıyla duymaya çalışıyorum. Work That Reconnects ve Şiddetsiz İletişimin ruhunu yaşamaya gayret ediyor, son yıllarda katıldığım eğitimler ve Türkiye’deki ortak çalışma grupları ile işbirliğinde olarak bu kaynakların çemberde aldıkları yeri derinleştiriyorum. 2021’de Kadınlar Şifadır Platformu‘nun kuruluşundan bu yana kadınların çemberlerde bir araya gelmesine hizmet ediyorum. Online ve yüzyüze olarak yeryüzündeki ekolojik etkiler ve yas, kadınlık kavramları, ilişkilerde kendimizle ve çevremizle bağlantı kurmak üzerine çalıştığım çember alanlarını daha çok kişiyle tanıştırmak için şehirden şehire yolculuk ediyorum.

 

AYBİKE SAVAŞIR SERDAR

Aybike; kendini bildi bileli yolda olan bir talebeydi. Talep eden, açılan yollardan merak ve hevesle yürüyen bir talebe. 2016 yılında ona cömertçe açılan yol, hayatının en temel yolculuğuna dönüştü. Çember ile tanıştı ve çemberin çırağı, aşığı, dinleyeni, söyleyeni, öğreneni ve talebesi olmayı talep etti. O günden sonra çemberin büyüsüne, şifasına, gizemine teslim olarak yürüdü yolunu. Her adımda içinden yepyeni Aybikeler doğurdu.

Şubat 2021 yılından beri çok istediği çember çıraklığını Kadınlar Şifadır platformunda doya doya yapıyor. Çemberi, çember aracılığıyla, çemberde öğreniyor. Aynı zamanda platformda çalıştığı ekip arkadaşları ile beraber; birlikte çalışmak ve yeni bir çalışma kültürü üzerine öğrenme yolunda yürüyor.

2021 yılında başladığı Şiddetsiz İletişim Yıllık Eğitimi’nin de katkısıyla ilişkiler, iletişim, ihtiyaçlar, toplumsal formlar, sınırlar, cinsiyet kavramı gibi konular şu an yürüdüğü yolda onun içinde pek canlı.

 

EMRE ERTEGÜN

Yazma ile arası iyi olmakla birlikte kendini anlatmayı pek de sevmeyen Emre, uzun zamandır yalınlaşma ve kendini bilme yolculuğundadır. Hayatına giydirdiği çember pratikleri ve kırsalda sürdürdüğü sade yaşamının yanı sıra Rob Dreaming, Andrew Davies ve son yıllarda Meryem Suna ile çalışma şansına erişmesi bu yolculuğun önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır.

2013’ten bu yana birçok etkinlikte, çemberde alan tutmuş olup son zamanlarda yakın ilişkiler, cinsellik konularına daha fazla eğilmeye başlamış, bir yandan da sadece erkeklere yönelik olan çemberlere, buluşmalara ağırlık vermeye başlamıştır.

Yogayı, derin muhabbetleri, oyun oynamayı, dans etmeyi ve kahvaltıyı çok sever; hayata, aklı yettiğince ekoloji ve bütünün faydası açısından yaklaşıp buna göre yaşamaya gayret eder.

“Yeni”ye Doğru adlı kitabın* ve bol miktarda deneme yazısının aracısı olup yazılarını bir süredir HT Hayat portalında ve instagram hesabında paylaşmaktadır.

* Kitap, Emre’nin web sitesinden PDF formatında indirilebilir.

Detaylar

Başlangıç:
8 Ekim 2022 @ 10:00
Bitiş:
9 Ekim 2022 @ 16:00