Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Muhabbet Bağı – İzmir

23 Ekim 2023 - 28 Ekim 2023

Muhabbet:

Sevgi, yarenlikTDK sözlük

Dost olma, sevme, ahbaplıkNişanyan sözlük

***

Muhabbet Bağı, bir hafta içinde üç bir araya gelişten ibaret ve omurgasını çemberlerin (the way of council*) oluşturduğu, bunun yanı sıra çeşitli grup çalışmalarının, oyunların, Evrensel Barış Dansları’nın ve birbirimizin desteğini aldığımız dolu dolu bir buluşma.

Muhabbet Bağı, hayat yolculuğunda nerede olduğumuza, yaşadığımız güçlüklere, kutlanası durumlara, yaratmak istediklerimizin hayata geçmesi için nelere ihtiyaç duyduğumuza bakacağımız; hem kendi içimize doğru yol alacağımız hem de dışımızdaki dünyada atacağımız bazı adımların ortaya çıkacağı bir buluşma. Kalpten iletişim kurduğumuz çemberler ve diğer uygulamalar, bizlere kendimiz olabilmemiz için gerekli güven ortamını oluşturacak; birbirimize şahitlik edecek, ayna olacağız.

Sabit bir temamız yok; herkes kendisi için canlı olan konu(lar) neler ise onları alana getirecek; her birimizin hikayeleri ve paylaşımları o ana özel bir örgü ortaya çıkaracak ve buradan herkes kendine has birçok armağanla ayrılacak.

Bu alanda yerinizi almak için daha önce herhangi bir çember uygulamasını deneyimlemiş olmanız gerekmiyor. Bu buluşma, çemberle tanışmak veya var olan tanışıklığı güçlendirmek ve derinleştirmek için keyifli bir fırsat.

* The way of council, Amerikan yerlilerinin ve diğer bazı kadim kültürlerin geleneklerinden damıtılmış, dünyanın birçok yerinde uzun yıllardır uygulanan, yalın ve bir o kadar etkili bir iletişim yöntemidir. Çemberlerde herkes merkeze eşit mesafededir, hiyerarşi yoktur ve birbirimizin aynalığında kendimizle yüzleşiriz. Kimse kimseye akıl vermez, yol yordam öğretmez; yalnızca hikâyeler paylaşılır ve şifa kapımızı çalar…

***

Çember bizi kendimize, çemberdeki diğer canlara ve aslında bütüne yaklaştıran kadim bir pratik; yakınlığın getirdiği şey ise “muhabbet”ten başka bir şey değil.

Sistem bizleri gitgide daha yalnız ve mikro varlıklar olmaya sevk ettikçe yakınlığın, samimiyetin, kendin olabilmenin tadını unutan insanoğlu, son yıllarda türlü kadim geleneğin dünyanın her yerinde yeniden yeşermesiyle yeniden kendini hatırlama yolculuğuna girmiş durumda. Çember de bunu sağlayan yalın, basit, bir o kadar derinlerimize dokunan bir deneyim.

Topluluk araçları ve oyunlar, yine bizi bize yaklaştırıyor. Oyunlarda içimizdeki çocuğun neşesini hatırlıyor ve orada kendimizi kaybederken diğer çeşitli araçlar sayesinde düz sohbetlerde erişmemizin daha zahmetli olduğu dehlizlerimize kestirmeden ulaşma şansımız oluyor.

Evrensel Barış Dansları, lideri olmaya yeni adım attığım bir alan. Diğer pratiklerde 10 yıllık bir deneyim taşıyorken bu kısımda ben de yolun başındayım. Fakat bu da öylesine hızlı ve güçlü bir şekilde bağlantı kurmamızı destekliyor ki tüm çıraklığım ve acemiliğimle de olsa alana dahil etmeden duramadım!

 

Tüm bu pratik ve araçların yardımıyla 3 ayrı günde ve toplamda 12 saatlik bir zaman dilimi içinde hem çok keyif alacağız hem de kendimize dair türlü keşiflerimiz, farkındalıklarımız olacak.

***

Bu davet,

Kendisiyle ve çevresiyle derin bağlantı kurmak isteyen,
Çemberler, oyunlar, danslar ve diğer araçlarla yolculuğuna katkı sunmaya açık,
Yaşam yolculuğunda topluluk desteği ile yol almaya gönüllü,
Çember ve benzeri pratikleri hiç deneyimlememiş ya da defalarca kez deneyimlemiş herkese açık.

***

Lojistik bilgiler

Ev sahibimiz: Yapika Atölye (Bostanlı)

Tarihler:
23 Ekim Pazartesi – 19:30 – 22:30
25 Ekim Çarşamba – 19:30 – 22:30
28 Ekim Cumartesi – 12:00 – 18:00

Katılımcıların üç buluşmanın tamamında yer alması gerekmektedir.

Kontenjan: 12 kişi

Ödeme: Armağan ekonomisi ilkelerine uygun olarak, her bir katılımcı nasıl bir karşılık ödeyeceğine kendisi karar verecek*. Mekân masrafları ve kolaylaştırıcılık birikim ve emeğine istinaden, karar alırken 1.250 – 2.250 TL aralığını baz alabilirsiniz. Memnuniyetiniz, şükran duygunuz ve bütçeniz doğrultusunda bu aralıkta size uygun olan tutarla buluşabilir; bunla birlikte eğer ki çok memnun kaldıysanız ve maddi durumunuz da elveriyorsa bu aralığın üstünde katkı sunabileceğiniz gibi, koşullarınız elverişli değilse bunun altında bir tutar seçmeniz de mümkün.

* Vereceğiniz karşılığın ne olduğunu sürecimiz tamamlandığında belirleyeceksiniz; bunla birlikte başvuran kişilerden kayıtlarını kesinleştirmeleri için sembolik bir tutarı önden isteyeceğim.

***

Başvuru

Aşağıda paylaştığım bağlantıya tıklayarak başvuru formuna erişebilir ve doldurabilirsiniz. Muhtemelen her başvuruya en geç 24 saat içinde geri dönüş yapmış olacağım.

https://forms.gle/1BtV3X2tdHcbA1fb8

***

Emre’ye dair…

10 yılı aşkın süredir yalınlaşma ve kendini bilme yolculuğundayım. Hayatıma giydirdiğim çember pratikleri ve uzun yıllardır sürdürdüğüm sade yaşamın yanı sıra Rob Dreaming, Andrew Davies ve Meryem Suna ile çalışma şansına erişmem yolculuğumun önemli kilometre taşlarını oluşturdu.

2013’ten bu yana birçok etkinlikte, çemberde alan tutmuş olup zaman zaman sadece erkeklere yönelik olan çemberlere, buluşmalara da yer veriyorum.

Yogayı, derin muhabbetleri, oyun oynamayı, okumayı, yazmayı, dans etmeyi ve kahvaltıyı çok seviyor; hayata, aklım yettiğince ve becerebildiğim ölçüde ekoloji ve bütünün faydası açısından yaklaşıp buna göre yaşamaya gayret ediyorum.

“Yeni”ye Doğru adlı kitabın ve bol miktarda denemenin aracısı olup bir süredir sadece instagram hesabımda yazıp çiziyorum.

***

Afişteki görsel: Tuğba Aral
Afiş tasarım: Şükran Bahçel

***

Not: Muhabbet Bağı, 2019’da gerçekleştirdiğim SaPerCu isimli çalışmanın güncellenmiş ve yeni bir isim almış hali. Hatırlayanlar olacaktır. :))

***

Çemberin nasıl bir alan olduğuna dair bir zamanlar yazmış olduğum bir yazı için: https://yeniyedogru.com/blog/2020/05/cember-101/

Çemberin ne olduğuna dair Deniz Er ile sohbet ettiğimiz Bedenli Şeyler programının bölümü için: https://www.youtube.com/watch?v=yoLb1NPjx4Q&ab_channel=DenizErModa

Detaylar

Başlangıç:
23 Ekim 2023
Bitiş:
28 Ekim 2023

Mekan

Yapika Atölye