Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

Kut

26 Ağustos 2023 - 15 Haziran 2024

– İlahi bir kaynaktan gelen rahmet, bereket – TDK sözlük
– Baht, tanrısal rahmet, mutluluk (…) – Nişanyan sözlük
– Kutsal yaşam gücü, bereket, hayat verici, mübareklik, canlılık (…) – Wikipedi Türkiye

***

Aylardır içimde demlenen sürecin daveti sonunda kendini yazdırıyor!

Kut, bunca yıldır yapıp ettiğim, keşfettiğim, araştırdığım, öğrendiğim hemen her şeyi bir araya getiren çok katmanlı bir yolculuk olarak zuhur ediyor içimde.

9 ayın ötesine yayılacak, kendimizi yeniden doğuracağımız derin bir keşfe davet ediyorum sizi.

Kut,

1 – Kendimizle,
2 – Grup içindeki ve dışındaki kişilerle, topluluklarımızla,
3 – Bütünle, dünyayla, evrenle

olan ilişkilerimize bakma ve tüm bu boyutlarda çalışma olanağı sağlayacak bize. Yeterince derine inebildiğimiz takdirde bu üç boyutun iç içe olduğunu ve aslında ayrı-gayrı olmadığını da idrak edebileceğiz belki.

 

Büyük büyük tabirler oluşuyor içimde Kut için, bir nevi toplu aydınlanma töreni falan diyesim geliyor; uçuyor muyum diye tereddüt etsem de…

Kendim aydınlanmamışken birilerini aydınlatma gibi bir iddiam katiyen yok; bunla birlikte bu buluşmanın çağrısı o kadar derinden geliyor ve o kadar derinlere inme potansiyeli taşıyor ki, katılımcılar da aynı coşku, heyecan ve adanmışlıkla bu alanda var oldukları takdirde gerçekten de kendimize, birbirimize ve yaşadığımız dünyaya çok güçlü ışıklar tutabilme niyeti ve umuduyla yapıyorum bu daveti.

 

Gelecekteki Buddha’nın bir kişi formunda ortaya çıkmaması olasıdır. Gelecekteki Buddha anlayış ve sevgi dolu şefkati pratik eden bir topluluk, farkındalıklı bir yaşam süren bir topluluk şeklinde ortaya çıkabilir.
Thich Nhat Hanh – Ekim 1993

 

Velhasıl iddialı bir davettir bu lakin Emre’nin kişisel iddiası değildir.

Biri size hazır çizilmiş bir yol göstersin ve oradaki adımları takip edip feraha çıkayım gibi düşünceleriniz varsa, o kişi ben değilim.

İstediğiniz bir süre tatlı tatlı takılmak, güzel canlarla tanışmak, bir grupla ruhani ve keyifli bir yolculuğun tadını çıkarmaktan ibaretse, çok güzel ama başka buluşmalarda buluşalım.

 

Büyük hayal etmeye, büyük düşünmeye, büyük eylemeye, tam potansiyelinize doğru yol almaya gerçekten de gönüllü iseniz buradaki minderlerden biri sizin için olabilir.

Gerçek hayalcileri, kendi kendini -gerekirse en baştan- yaratmaya gönüllü olanları, içlerindeki en derin çağrıya kulak vermeye ve o çağrı üzere yaşamaya cesareti olanları ve bu süreci yaşamının merkezine koymaya istekli olanları bekliyorum.

Kendin için, toplulukların için, yaşam için…

Eylem hâlindeki sevgi (love in action) olmak için…

Gel…

 

***

 

Kut, başlangıçta ve kapanışta dörder günlük iki inzivadan, süreç boyunca her ay gerçekleştireceğimiz iki çevrimiçi buluşmadan ve -grup akışı ve enerjisine bağlı olarak bir ihtimal- sürecin tam ortasında bir ya da iki gece konaklamalı fazladan bir mini inzivadan müteşekkil bir akışa sahip.

İnzivalarda, çember pratikleri başta olmak üzere muhtelif grup süreçleri araçları, meditasyonlar, sağlıklı ve lezzetli yiyecekler, bol miktarda oyun, beden ve ses pratikleri, dans, sessizlik gibi unsurlar bize destek olacak. Bütün bunları doğanın içinde, huzur verici yerlerde gerçekleştireceğiz.

Çevrimiçi buluşmalar her ay iki tane olacak. Bir tanesi, kapalı grup olarak bir araya geleceğimiz, çemberlere oturacağımız ve ihtiyaca göre farklı pratiklerden de faydalanacağımız bir alanken diğerinde misafir kolaylaştırıcılar bize eşlik edecek ve ekoloji, doğayla derin bağlantı, ölüm, yas, meditasyon, ses, hareket gibi konulardaki ilgi, bilgi ve uzmanlıklarıyla bizleri ve kolektif alanımızı besleyecekler. An itibariyle bu sürecin parçası olmayı kabul etmiş dostlar -alfabetik sırayla- Andrew Davies, Aysu Erdoğdu Miskbay, Berna Efeoğlu, Berna Köker Poljak, Burcu Ertunç, Deniz Seyrek, Filiz Telek, Güneşin Aydemir ve Onur Eylül Kara. Kendilerine şimdiden -grup ve bütün adına- dev teşekkürlerimi iletiyorum. (Bu listeye birkaç güzel can daha eklenebilir!)

Bir aradalığımız ve birbirimizden beslenmelerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak; hem oluşturacağımız küçük gruplarla her hafta bir araya gelme ve hasbihal etme şansınız hem de benle en az bir kere, ihtiyaca göre daha fazla bire bir görüşmelerle desteklenme imkânınız olacak.

Ayrıca katılımcıların taşıdığı armağanlara ve katkılara da fazlasıyla açık olacağımızı ve yer vereceğimizi belirtmek isterim.

Süreç içinde daha birçok destek mekanizması üretmemiz mümkün; aklıma gelen tüm fikirleri buraya boca etmek istemiyorum.

 

Bu koskocaman sürecin, katıldığımız herhangi bir etkinliğin çok ötesine geçip hayatlarımıza damga vurmasına, sürekli takıldığımız ayak bağlarımızla vedalaşma, gitmek isteyip de gidemediğimiz istikametteki engelleri görme ve ortadan kaldırma gibi etkileri olmasına niyet ediyorum. Yukarıda sözü geçen üç boyutta birden hem de; kişisel, kişiler arası ve kolektif boyutlarda…

Bu sürecin içinde ve sonrasında dünyalarımızı kökten değiştirelim diyorum!

Var mısınız?

 

*** *** *** *** *** ***

 

Şu ana kadar nasıl geldi? Orada mısın? Heyecan bastı mı? Lojistik bilgilere geçelim mi? :))

 

Açılış inzivası

26-30 Ağustos – Koan Akademi – Avanos, Nevşehir

Açılışımızı medeniyetler beşiği Anadolu’nun büyülü yerlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde gerçekleştireceğiz…

Koan’da sakin, huzurlu, kuş sesleri ve arı vızıltılarının şenlendirdiği bir doğa; temiz ve evinizde hissedeceğiniz banyolu ve balkonlu odalar ve çalışma alanları; bahçemizden ve köyümüzden temin ettiğimiz sağlıklı ve lezzetli yiyecekler ve Anadolu kadınlarının misafirperverliği ve güler yüzüyle ağırlayacağınız bir yuva bekliyor sizi.

 

Çevrimiçi buluşma zamanları

Biz bize: Her ayın son pazarı, yani 24 Eylül – 29 Ekim – 26 Kasım – 24 Aralık 2023 ; 28 Ocak – 25 Şubat – 24 Mart – 28 Nisan – 26 Mayıs 2024 Pazar günleri 12:00 – 16:00 arası…

Misafir kolaylaştırıcılarla: Her ayın ikinci pazarı, yani 8 Ekim – 12 Kasım – 10 Aralık 2023 ; 14 Ocak – 11 Şubat – 10 Mart – 14 Nisan – 12 Mayıs 2024 Pazar günleri 12:00 – 16:00 arası…*

* Misafir kolaylaştırıcıların kişisel programları ve alana sunacakları katkıya göre bazılarının gün ve saatleri değişebilir.

 

Kapanış inzivası

5-15 Haziran civarı gerçekleşecek olup tüm süreç grupla kararlaştırılacak.

 

Benim için çok net olan ve müstakbel katılımcılardan beklediğim temel şey, adanmışlık. Katılımcıların gerek inzivalarda gerekse çevrimiçi buluşmalarda, beklenmedik ve çözülmesi mümkün olmayan durumlarla karşılaşılmadığı sürece mutlaka yer almalarını, takvimlerini buna göre ayarlamalarını ve süreç içinde alanımızla ve akışla temas hâlinde kalmalarını bekliyorum.

Olur da süreç içerisinde bağlantınız koparsa ve birlikte bunu tesis edemezsek ve ayrılmak isterseniz o başka. Böylesi bir durumda bunu birlikte değerlendirdikten sonra grubun bilgisi dahilinde ve rızalarını alarak vedalaşmak elbette ki mümkün.

 

***

 

Armağanlaşma

Eğer ki daha önce herhangi bir çalışmam ile karşılaştıysanız biliyorsunuzdur ki yaşama sunduğum her şeyi armağan ruhu ile, belirli bir fiyat etiketi koymadan; her bir katılımcının kendi memnuniyeti, şükran duygusu ve bütçesi çerçevesinde karşılık vermesine alan açıyorum. Burada da aynı şekilde; her bir inzivanın sonunda ve her ayın sonunda, gönlünüzden geçen ve bütçenize uygun olan, hakkaniyetli bulduğunuz tutarı sevgiyle, sevinçle ve şükranla kabul edecek ve bir kısmını da konuk kolaylaştırıcılarla paylaşacağım.

Genellikle bir önerilen aralık sunarım lakin Kut süreci için şimdilik içimde uyanan tutarlar yok. Bunla birlikte varımı yoğumu ortaya koyacağım bu süreçte cömertliğinizi her zamankinden çok davet etmek istiyorum. Alanla verenin bir olduğunu, verdikçe aslında aldığımız ve aldıkça da verdiğimiz bilgisi dahilinde içinizden gelenin en fazlasını neşe, keyif ve huzurla vermenizi diliyorum.

Başvuru için buraya takılmanıza gerek olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Almaya açığım ve ihtiyacım da var lakin temel amacım para kazanmak değil ve helâlleşmenin yolunu her türlü buluruz. Yeter ki burada olmaya dair güçlü bir çağrı varsa ona kulak verin.

 

Açılış inzivamızı gerçekleştireceğimiz Koan Akademi’nin sunduğu fiyatlama ise şu şekilde:

Tek kişilik odalarda – 3.360 TL (gecelik 840 TL)
İki kişilik odalarda – 3.080 TL (gecelik 770 TL)
Üç kişilik odalarda – 2.800 TL (gecelik 700 TL)
Kendi çadırınızda – 2.520 TL (gecelik 630 TL)

İki öğün vejetaryen yemeğin, alan kullanımının ve gün içinde sınırsız çayın dahil olduğu fiyatlardır.
(Fatura isterseniz +%8 KDV)

Kapanış inzivası -ve gerçekleştiği takdirde ara inziva- için de bütçe dostu seçenekler üzerinden gideceğiz.

 

***

 

Kut kimleri çağırıyor?

Kut prensip olarak herkese açık olmakla birlikte, özellikle kendilik yolculuğunda bir nebze yol almış ve bu uzun yolculukta adanmışlığıyla var olabilecek kişilere hitap etmekte. Başvuru formunu detaylı olarak doldurmanız, kendinizi gördüğünüz yeri ve sürece dair adanmışlığınızı hissedebilmem için önemli. Eğer ki emin olamıyorsam, kaydınızı almadan önce telefon ya da görüntülü konuşma talep edebilirim.

Daha önce birlikte çalıştıysak sizi tanıdığım için bir artı olabilir ama kabul garantisi vermez.

Çalışmadıysak ve hatta tanışmıyorsak bu bir eksi sayılmaz; özellikle de formu içtenlikle ve derinlemesine doldurduğunuz takdirde.

Başvuru durumlarına göre; cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik durum ve diğer konularda çeşitliliği gözetmeye çalışacağım.

 

Başvuru için

Aşağıda paylaştığım bağlantıya tıklayarak başvuru formuna erişebilir ve doldurabilirsiniz. Muhtemelen her başvuruya en geç 24 saat içinde geri dönüş yapmış olacağım.

https://forms.gle/YtfgdEZcwfJxegQi7

Şu an için herhangi bir son başvuru tarihi yok lakin sınırlı yerimiz olduğundan, çağrıyı hissedenlerin vakitlice adım atmasını öneririm.

 

Peki Emre Ertegün kimdir?

Öncelikle kendini anlatmayı ve tanımlamayı pek sevmeyen biridir ama yeni arkadaşlar için iki kelam etmek iyi olabilir.

2012 yılında katıldığı bir çalışma ile dünyasının altı üstüne gelmiş (şükürler olsun!), ardından yaşamının tüm unsurlarında radikal değişikler yaşamış; uzunca bir zaman Güneybatı’nın iki güzel köyünde yaşadıktan sonra tam da şu sıralarda daha kalıcı yaşam alanını arayan biriyim.

Değişim ve dönüşümün bir seferlik olmadığını, -Osho’nun tabiriyle- Tanrının bile an’dan an’a, bir mükemmellikten bir başka mükemmelliğe doğru hiç durmadan dönüştüğünü ta içinde bilerek kim olduğumu, ne yapmak istediğimi, yolumun nereye doğru aktığını anbean sorgulayan, değerlendiren, gerektiğinde değiştirebilen biriyim.

Çok az şey biliyorum, çok az konuda netim; görüş açımın çok kısıtlı olduğunun farkındayım. Bilmemeyi seviyorum ve bunla son derece barışığım.

Başkalarının yolculuklarına eşlik ederken de bilen ve yol gösteren biri olarak değil, birlikte araştıran ve kişilerin kendi yollarını keşfetmelerini sağlayan refakatçi gibi bir yerde konumlandırıyorum kendimi.

Benimle ilgili olarak dostlardan sıkça duyduğum anahtar sözcükler: Samimiyet, şeffaflık, dürüstlük, bütünlük.

Hepsi ve özellikle sonuncusu benim için dünyalara bedel. Günlük yaşamımda ne isem, açtığım alanlarda da oyum. Herhangi bir şekilde poz yapma, kendimi olmadığım bir konumda görme/gösterme; yaşamıma giydirmediğim, içime sindirmediğim bilgi ve hâlleri satma gibi adetlerim yoktur. Tüm kafa karışıklığımla, tüm insan olma çabalarımla ve bu konudaki başarı ve başarısızlıklarımla, gücüm, kuvvetim ve aynı zamanda kırılganlığım ve yetersizliklerimle alanda olacağım.

Ayrıca genellikle neşeli ve komik biriyim bence (di mi dostlar?). Hayatı genellikle hafif bir yerden yaşıyorum ve açtığımız derin alanların illaki çok ağır olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Her ne yapıyorsak ve nasıl bir yoldaysak hafiflik içinde, mümkün mertebe neşe ile, dramalara düşmeden ilerlemeyi tercih ediyorum.

Hayata sincap ciddiyeti ile bakıyor, o şekilde yaşıyorum. İşim gücüm yaşamaktır! 🙂

 

Yaşamaya Dair

Yaşamak şakaya gelmez,
Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
Bir sincap gibi mesela,
Yani yaşamın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden
Yani bütün işin gücün yaşamak olacak
(…)

Nazım Hikmet Ran

 

Önemli not: Afiş için Müge Erkan’a çok sevgi…

Detaylar

Başlangıç:
26 Ağustos 2023
Bitiş:
Haziran 15