Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

SaPerCu çemberleri – 3 (İzmir)

21 Mayıs 2019 @ 19:30 - 25 Mayıs 2019 @ 18:00

Geçtiğimiz kış aylarında kalbime düşüveren SaPerCu buluşmalarının ilk ikisini İstanbul’da gerçekleştirdik ve bekleyebileceğimden katbekat etkili ve derin geçti. Bu formatı farklı şehirlere de taşımak istiyorum ve işbu metin, 21, 23 ve 25 Mayıs tarihleri ve İzmir için yazılıyor.

Başvuru için: https://forms.gle/sQFAqxsdsa74KdrJ8


!!! Önemli güncelleme: 20 Mayıs itibariyle süreçte bir değişiklik oldu ve her çember bağımsız hâle geldi. İsteyenler herhangi bir veya ikisine, isteyenler yine üçüne birden katılabilirler. !!!

SaPerCu, aynı grupla birkaç gün içinde üç bir araya gelişten ibaret ve omurgasını çemberlerin (the way of council*) oluşturduğu, bunun yanı sıra akışa ve ihtiyaca göre çeşitli grup çalışmalarının, oyunların ve birbirimizin desteğini aldığımız bir buluşma.

* The way of council, Amerikan yerlilerinin ve diğer bazı kadim kültürlerin geleneklerinden damıtılmış, dünyanın birçok yerinde uzun yıllardır uygulanan, basit ve bir o kadar etkili bir iletişim yöntemidir. Çemberde herkes merkeze eşit mesafededir, hiyerarşi yoktur ve birbirimizin aynalığında kendimizle yüzleşiriz. Kimse kimseye akıl vermez, yol yordam öğretmez; yalnızca hikâyeler paylaşılır ve şifa kapımızı çalar…

SaPerCu’da yerinizi almak için daha önce herhangi bir çember uygulamasını deneyimlemiş olmanız gerekliliği yok. Bu buluşma, çemberle tanışmak veya var olan tanışıklığı güçlendirmek ve derinleştirmek için bir fırsat.

SaPerCu, hayat yolculuğunda nerede olduğumuza, yaşadığımız güçlüklere, kutlanası durumlara, yaratmak istediklerimizin hayata geçmesi için nelere ihtiyaç duyduğumuza bakacağımız; hem kendi içimize doğru yol alacağımız hem de dışımızdaki dünyada atacağımız bazı adımların ortaya çıkacağı bir buluşma. Kalpten iletişim kurduğumuz çemberler ve diğer uygulamalar, bizlere kendimiz olabilmemiz için gerekli güven ortamını oluşturacak; birbirimize şahitlik edecek, ayna olacağız.


Program

21 Mayıs Salı – 19:30 – 22:00

23 Mayıs Perşembe – 19:30 – 22:00

25 Mayıs Cumartesi – 13:00 – 18:00

Yer: İlk iki buluşmayı, ulaşım kolaylığı açısından İzmir merkezde, cumartesi buluşmasını ise Urla’da, bir süreliğine yaşadığım yerde gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Buna dair detayları katılımcılarla paylaşacağım.

Katılım: 15 kişi için yerimiz var. Başvuru için https://forms.gle/sQFAqxsdsa74KdrJ8 adresindeki kısa formu doldurmanız yeterli. Yerinizi kesinleştirmek için, isim yazdıran kişilerden 50 TL’lik bir ödeme rica edeceğim. İsim yazdırıp ödemeyi gönderen 15 kişiye kadar başvurular açık kalacak. Yerinizi netleştirmek için göndereceğiniz ödemeyi buluşmamızda sizlere geri vereceğim.

Ücret: Bu buluşmaya katılmanız için ödemeniz gereken, önceden belirlediğim bir tutar, etiket yok. İçimde 150 – 300 TL gibi bir önerilen aralık oluşmakla birlikte üç buluşmanın sonunda, bütçenize ve içinizde oluşacak olan memnuniyet derecesine göre, nasıl bir karşılık vereceğinizi, hatta verip vermeyeceğinizi siz belirleyeceksiniz. Bu aralıkta kalmayı seçebileceğiniz gibi bunun üstüne çıkmanıza ya da altına inmenize razıyım.


Emre Ertegün

2012’de ikinci hayatına başladığından beri çemberin içinde; hayatı dinlemeye çalışarak onun akışına ve ritmine uygun bir şekilde yaşamayı öğrenme yolculuğunda…

Bu yolculuğu yalnız yapmak ona göre değil. Bir taraftan yazarak* kendi hikâyelerini paylaşırken diğer taraftan çember merkezli buluşma davetleri** ile candaşlarla yan yana gelmenin tadını çıkarıyor.

* Topluluk desteğiyle basılmış bir kitabın yanı sıra (Yeni’ye Doğru) yazılarına web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. (https://yeniyedogru.com/blog).

** 2013’ten bu yana; Armağan Ekonomisi – 101, Armağan Ekonomisi – 102, Hayatı “Kut”layalım, Topluluk “Can”dır, Şenlikli Ekonomi, Çemberli-Oyunlu Doğa Yürüyüşü, Para, Para Oyununda Yeni Sahne, Seyrüsefer, SaPerCu isimli buluşmalar…


Daha önceki SaPerCu’cular ne dediler:

“Dinlendim, yavaşladım, daha gerçek bir boyutta gibi hissettim.” – Ela Demir

“Duyulmak kadar duymanın, görülmek kadar görmenin sağaltıcı olduğunu bir kez daha duyumsadım. (…) SaPerCu’dan sonraki ilk kadın arkadaş buluşmamızın bir kısmını çember biçiminde yaptık ve o kadar hoşuma gitti ki. Oysa bizim o 4’lü olarak zaten çember gibi bir muhabbetimiz olduğunu düşünüyordum.” – Begüm Aykan

“Yumuşak, keyifli, eğlenceli bir rehberliğin ve cesur bir yüreğin var. Bu çok lezzetli.” – Cuma Köygülü

“Çok şey alarak gidiyorum bu çemberden. Olmam gereken yerdeymiş gibi hissettiğim güçlü anlardan, alanlardan biriydi. Alan tutmadaki kolaylaştırıcılığın ve gücün bana güven verdi ve kalpten konuşmamı sağladı.” – Hande Civan

“Harika yüreğin, alana ve çembere saygın, alan tutuşun için sonsuz şükran doluyum Emre.” – Serpil Yücel Öztürk

“Güvenli alanımın dışına çıkmanın genişliğiyle buradan ayrılıyorum. İçimde bir blokajın daha çözüldüğünü hissediyorum. Ayrı oluşlarımızın, birliğin dengesi olduğunu görüp deneyimledim. Sevgi ve şükranla…” – Özlem Zülal Demir

Detaylar

Başlangıç:
21 Mayıs 2019 @ 19:30
Bitiş:
25 Mayıs 2019 @ 18:00