Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yakın Yakına (Fethiye)

7 Aralık 2021 - 8 Aralık 2021

“Anladık ki dünyada savaşı bitirmek istiyorsak, kendi içimizdeki savaşı bitirmemiz gerekiyor – özellikle de bunu her gün yarattığımız ve sürdürdüğümüz yerlerde: cinsel ilişkilerimizde, aşka dair bastırılmış arzu ve trajedilerimizde, kadınlığa, erkekliğe, ilişkiye ve sahipliğe dair fikirlerimizde. Aşka olan arzumuz nerede sinir ve öfkeye veya geri çekilme ve kayıtsızlığa dönüşüyor?” – Sabine Lichtenfels
Eylül ayında İzmir’de birincisini gerçekleştirdiğimiz Yakın Yakına bu sefer Fethiye’de!
Önce İzmir buluşmasından birkaç yorum:
“Bir ömür hatırlayacağım bir 2 gün yaşadım. Bilesin ki yolumda tatlı bir eşik. Heybemde bir sürü armağan ile ayrılıyorum.”
“Oyundan dansa, derin mevzulardan hafif geyiklere böyle keyifle yol almak…”
“(…) kendimi kendime ve çemberimize açmamda, kaçtıklarımla yüzleşmemde, niyetler etmemde, ‘ben’i tanımam ve genişletmemde kolaylaştırıcı olduğun için (…) minnettarım.”
“Açtığın bu alan çok kıymetliydi. Yolculuğumda bana böylesine katkı sağlayan bir alan açmış olduğun için sana minnettarım.”
” Bu kadar bereket hayal etmemiştim. Kalbimin sevgi doluluğu ile ayrılıyorum.”
“Güven, yargısızlık, şeffaflık, çıplaklığı paylaşım… Kaplerimiz el ele tutuşmuş gibi bir his var.”
“Çok iyi geldi. Bıraktıklarım, kendimi ve deneyimlerimi biraz daha sevmeme neden oldu.”
“Keyif, ilham ve güç aldım.”
***
Birçok konuda şifalanmaya ihtiyaç duyduğumuz günümüzde, öyle görünüyor ki en yaralı olduğumuz, zorlandığımız yerlerden biri yakın ilişkiler* konusu ve bu alanı birlikte araştırmak, kendimizi ve birbirimizi duymak büyük önem taşıyor.
* Yakın ilişkiler’den kasıt, içinde romantizm ve/veya cinsellik barındıran tüm ilişki formları…
Yakın Yakına’da, geçmişte deneyimlediğimiz ve mevcut ilişkilerimize bakacak; daha keyifli, daha hafif, daha derin ilişkilere uzanmak için neye ihtiyacımız olduğunu araştıracağız. Kişisel, ilişkisel ve kolektif örüntülerimizin bazılarını fark edecek, belki bunları aşmaya dair yol haritaları oluşturacağız. Yaşadığımız kısa/uzun süreli ilişkilere, birlikte yaşama konusuna, cinsellik ve yakınlık başlıklarına ve katılımcıların alana ne getirdiklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak çok daha fazlasına mercek tutacağız.
Bu buluşma; herhangi bir ilişkinin ya da ilişkilenme şeklinin bir diğerinden daha iyi, daha doğru olup olmadığı ile hiçbir şekilde ilgili değil. Daha ziyade, her birimizin bu başlıktaki öznel gerçeği ne ise, güvenli ve yargısız bir alanda özgürce ve kendi sınırları dahilinde ortaya sereceği; her birimizin kendi doğrusunu, kendi hayrını araştırdığı bir alan açma niyeti söz konusu…
Sürecimiz ağırlıklı olarak çember* uygulamalarına (The Way of Council) dayanmakla birlikte farklı grup araçlarından, beden çalışmalarından, meditasyonlardan ve oyunlardan da yararlanacağız.
* Çember, kadim bir kalpten dinleme alanı olup genelde birden fazla kişi ile ve alanda bulunan tüm varlıklarla hemhâl olma pratiğidir.
Çembere dair detaylıca bir yazı: https://yeniyedogru.com/blog/2020/05/cember-101/
Yakın Yakına, bu konuyu derinlemesine araştırmaya istekli; kendini, birbirini ve kolektif alanı can kulağıyla dinlemeye niyeti olan herkese açık… Ne kadar çeşitlilik, o kadar zenginlik…
Her türlü cinsel yönelime, her türlü ilişki durumundaki can’a,
Birlikte katılmak isteyen çiftlere, bir ilişkinin parçası olup tek katılabilenlere,
Hızlı çapkınlara, müzmin bekârlara,
Tek eşlilere, çok aşklılara açık…
Katılan her birimize; geçmiş, mevcut ve müstakbel partnerlerimize, çevremizdeki diğer can’lara ve bunun ötesine olumlu katkıları olması niyetiyle…
***
Tarih: 7-8 Aralık
Saat: 11.00 – 19.00
Yer: Pastoral Vadi, Fethiye
Buluşmamız bir bütün olarak tasarlanıyor ve katılımcıların iki günün tamamında bizlerle olmasını bekliyoruz. Dileyenler git/gel yapabilir, dileyenler Pastoral Vadi’de konaklayabilir. Buna dair seçenekleri ve Pastoral Vadi’nin ücretlerini başvuranlarla paylaşacağız.
Gönül bedeli: Yıllardır olduğu gibi bu adımı da armağan ruhuyla atıyor ve bu çalışmanın karşılığı olarak belirli bir etiket koymuyorum. Bunla birlikte almaya olan istek ve ihtiyacımı görüyor, katılımcılarla paylaşacağım bir “önerilen aralık” işaret ediyorum. Nihayetinde ise, nasıl bir karşılık vermek istediğini, her katılımcı -buluşma tamamlandıktan sonra- kendisi belirliyor.
***
Atölyenin kolaylaştırıcısı Emre, uzun zamandır kendini bilme ve yalınlaşma yolculuğundadır. Hayatına giydirdiği çember pratikleri ve kırsalda sürdürdüğü sade yaşamının yanı sıra Rob Dreaming, Andrew Davies ve son yıllarda Meryem Suna ile çalışma şansına erişmesi, bu yolculuğun önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır. 2013’ten bu yana birçok etkinlikte, çemberde alan tutmuştur. “Yeni”ye Doğru adlı kitabın ve yüzlerce deneme yazısının aracısı olup bir süredir HT Hayat portalında haftalık yazılarını paylaşmaktadır.
❤ Süreçteki tüm lojistik desteği için Sümeyra Uğur’a, afiş tasarımı ve buluşmanın isim analığı için Burcu Ertunç’a şükran. ❤

Detaylar

Başlangıç:
7 Aralık 2021
Bitiş:
8 Aralık 2021

Mekan

Pastoral Vadi
Fethiye/Yanıklar
Muğla,
+ Google Haritalar