Uncategorized

Destekçilere mektup vol.9

Ay başı gelince ben yine mektubumu yazdım, arkadaşlara yolladım; şimdi de burada paylaşıyorum.

Bu arada -kendilerinden onay almayı unuttum gerçi, umarım rahatsız olmazlar- Mayıs ayında Eralp Güner de destek olmaya başladı. Bir de Murat Çelik, Haziran’dan itibaren destek olmak istediğini paylaşmıştı.

İşte mektup:

ay başı gelir mektup gelir

Ön not: Bu mektubu Pazar günü yazdım ama o günden beri internete girme şansı bulamadığım için (ki bu apayrı bir yılan hikayesidir) ancak gönderebiliyorum. ((:

——————–
Dostlar selamlar,
Bu mektubu Muğla – Dalyan yakınlarından, Çandır köyünden yazıyorum. Güzel gelişmeler var hayatımda, bunları paylaşarak başlayayım. Uzun süredir Dalyan’da, bir yıldır da Çandır’da yaşayan Begüm’ün (birçoğunuz tanıyorsunuz) çağrısıyla, 27 Mayıs itibariyle –belirsiz– bir süreliğine burada yaşamaya başladım. Burada Begüm’ün yanı sıra bir süredir Bülent de yaşıyordu zaten ve birkaç gün sonra Burcu da aramıza katılacak. Yani bir süredir hayalini kurageldiğim topluluk halinde yaşama yönünde bir adım atmış oluyoruz ve heyecanlıyım/heyecanlıyız.
Bir sürü şey dolanıyor içimde ama cümlelere dönüştürmekte zorlanıyorum. Neredeyse iki yıldır süren göçebe hayatımın sonuna gelmiş gibiyim bu durumda ve kelimeler kifayetsiz kalıyor. Dün göçebe günler’e de yazmaya çalıştım ama yarım kaldı o yazı da. Neyse tamamlanır elbet…
Diğer bir paylaşım başlığım da kafamda dönen, sizlerden (ve tabii yeni kişilerden) para istemeyi durdurma konusu. Şimdi geçtiğimiz ayki mektubumu da okudum, orada da bu konuya değinmişim. İçimde bunu durdurmaya yönelik bir şeyler var(dı) nereden geldiğini bilemediğim.
Yine akmıyor yazı…
Demeye çalışıyorum ki bir yandan ucundan kıyısından para kazanmaya başlamış olmam (ki bu ay da kazandım biraz, aşağıda bahsedeceğim), diğer yandan da nereden geldiğini bilemediğim bir hissiyat nedeniyle bu “şey”i durdurmaya çok yakın hissediyor(d)um, hatta dün akşam Begüm ve Bülent’le konuşurken bu mektupta o şekilde bir duyuru yapmaya epey yakındım. Sonra gece yattığım yerde kafamdaki düşünceler ve içimdeki hissiyatlar derlendi toplandı ve buna gerek olmadığını gördüm. Henüz maddi olarak ayakta duramıyorum ve hayatımın yeni bir evresine geçiyorum, hatta geçtim; dolayısıyla dileyenlerin bunun bir parçası olmasını durdurmak için çok da geçerli bir nedenim yok aslında. Maddi olarak ayakta duramama konusu elbette ki benim tercihlerimden kaynaklanıyor bu arada fakat ben tamamen para kazanmak için çalışmama konusunda ısrarımı sürdürmek niyetindeyim. Bunun kendiliğinden, fazladan bir çaba sarf etmeden gerçekleşmesini istiyorum ve gerçekleşmeye de başladı. Sürekliliği olduğu anda da zaten böyle bir destek isteme ihtiyacım ortadan kalkmış olacak.
Sanırım dönüp dolaşıp hala bu destekleri hak ettiğim konusunda kendimi ikna etmeye ihtiyaç duyuyorum, bundan bu kararsızlıklar. Dün gece fazlasıyla ikna oldum ve beni ikna eden nedenleri yazmaya itiyor beni egom ama yazmayacağım. Kimseyi bir şeylere ikna etme gereği duymak istemiyorum zira.
Gelelim Mayıs ayı bilânçosuna…
Bu ay toplam destek biraz daha düştü (zaten bana bu işi bitirmeyi düşündüren bir sebep de bu galiba) fakat Mayıs ayında ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz Hayatı “Kut”layalım atölyesinden de bir şeyler kazanınca yine artıda bile kapadım ayı. ((:
Sizlerden gelen   : 215 TL
Kazandığım        : 285 TL
Toplam               : 500 TL
Harcama toplamı: 427,30 TL
Kalan                  : 72, 70 TL
Mayıs ayı böyle kapandı ve bu 72,70 TL şimdilik herhangi bir yere gitmedi. Önümüzdeki günlerde sahibini bulabilir. Bu arada Nisan ayında epey bir fazla vermiştim, bunun bir kısmını dağıtmayı başardım: Bizim atölyeye gelmek isteyen İlay’a 20 TL, perküsyon çalan Berna’nın kitle fonlama kampanyasına 30 TL gönderdim; Anadolu Jam 2014’ün kitle fonlamasına da 100 TL göndereceğim, henüz gönderemedim. Kalan kısım ise şimdilik bende duruyor.
Çok uzattım ama bir-iki bilgi daha paylaşasım var: Ekim’den bugüne toplamda 4.530 TL göndermişsiniz bana. Ekim harcamalarımı not etmemiştim ama Kasım’dan itibaren 3.117,52 TL harcamışım; kalan kısmı birileri ile paylaşmışım, bir kısmı da bankada hesabımda kalmış.
Bir de hep toplam miktarı paylaşıyorum ama ay-ay kaç kişiden para geldiğini de merak ettim ve sonuç şu şekilde: Ekim-25, Kasım-25, Aralık-28, Ocak-27, Şubat-14, Mart-19, Nisan-12, Mayıs-10.
Sonuç olarak şimdilik devam… İsteyenler yaşamaya çalıştığım -ve bugünlerde şekil de değiştiren- hayatıma maddi katkı sunmaya devam edebilir. Ama tabii ki kimse kendini buna mecbur hissetmesin.
Ama iyi ki varsınız yahu…
Emre

—————————————–
Eğer bu veya diğer bir yazım -veya eylemim- bir yerlerinize dokunduysa; sizi mutlu ettiyse, ilham verdiyse, düşündürdüyse, bir şeyler yapmak üzere harekete geçmek için teşvik ettiyse vs. ve buna karşılık olarak bana para veya başka bir armağan iletmek isterseniz bi’ ses verin lütfen: emreertegun@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir