bana dair

Diş işleri

Biraz önce facebook’ta bir paylaşım yaptım, buraya da ekliyorum. Belki blog okuyucularından destek çıkar. Herkese sevgiler…

Destek ihtiyacım:
Epeydir bir diş hekimine gitme ihtiyacındayım ama erteliyorum sürekli. Birkaç dolgu vs. yaptıracağım. (Umarım bunla kalır.)
Bir diş hekimine gitmek, malumunuz, epey masraflı bir şey. İstiyorum ki bir şekil takasa gireyim hekimimle. Mesela en azından, kullandığı malzemenin masrafını ödeyeyim de emek ve bilgisine karşılık “başka” bir çeşit ödeme yapayım.
Diyorum ama ne önereceğimi bilmiyorum. Zaten erteleyip durma nedenim de bu aslında. Bu tip bir çağrı yapmak ne zamandır aklımda ama hep “ne önereceğim” konusunda zorlanıyorum.
Kendimi ciddi anlamda “üreten” biri olarak görüyorum ama benim üretimimin hemen hepsi soyut üretim ve bu üretim, çoğunlukla paraya ulaşmamı sağlamıyor. Paraya ulaşamadığım gibi diş hekimine veya bir başkasına takas için bir şey önermem de pek mümkün olamıyor. “Şöyle yazılar yazıyorum.” , “böyle başka bir dünya hayalleri kuruyorum ve hayata geçirmeye çalışıyorum.” gibi şeylerle ödeme yapmak azıcık zor oluyor. Bu durumda ne yapacağımı bilemedim ve topluluğa sorma joker hakkımı kullanmak istedim.
– Aklıma gelen en güzel ödeme şekli, ekolojik unlarla ve ekşi mayayla yapılmış ekmekler mesela…
– Yoğurt falan da yapabilirim ama bir yerlere taşımak, göndermek pek kolay değil. Ancak yakın çevre olursa…
– Sonra… İyi bir dinleyici olduğumu sanıyorum. Her türlü güzellik, dert-tasa paylaşımı yapabiliriz. Dikkatle ve yargılamadan dinleyerek, gerektiğinde sorular sorarak o kişiye yardımcı olabilirim.
– Bunun dışındaki armağanlarım zaten kamusal olduğu için zorlanıyorum işte. Yaşıyorum, deneyimliyorum, yazıyorum, paylaşıyorum, vs vs. ama bunlar doğrudan bir kişiye değil, zaten herkese ve bir karşılık beklemeden sunduğum şeyler.
————————————
Sadece para da değil konu. Alternatif yöntemlere açık, “amalgam dolgu”larımdan kurtulma*, misvak kullanma gibi konuları da konuşup tartışabileceğim, florürlü diş macunlarının zararından haberdar biri olsun istiyorum. 
Sahi çok mu şey istiyorum?
Velhasıl, bu konuda destek olmak isteyenlerin kapısını çalmış olayım:
– Belki tanıdığınız ve farklı şekillerde ödeme yapabileceğim bir diş hekimine yönlendirirsiniz beni. Veya o diş hekimi sizsiniz. smile emoticon
– Farkında olmadığım veya şu anda aklıma gelmeyen armağan(lar)ımı bana hatırlatabilirsiniz. Bunları sunabilirim hekime…
– Amalgam dolgulara, misvak kullanımına veya diğer ağız-diş sağlığı konularına dair bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Not: Aslında genel sağlık sigortası kapsamındayım ve bu işi hastanelerde de yapabiliyorum. Fakat Ortaca Devlet Hastanesi’nden randevu alırken, bir de baktım onar dakikalık zaman aralıkları veriyor. “Nasıl oluyor bu iş” diye merak edip arayıp sorduğumda öğrendim ki hastanedeki diş hekimleri bir hastayı uyuşturuyor, o sırada diğerine uğruyor, onda biraz çalışıp öbürüne gidiyor, falan fıstık… Ağız sağlığı önemli ve kritik be abi, bana zaman ayıramayacak bir hekime gitmeyi pek istemiyorum.

* Detay bilmiyorum ama galiba hemen tüm hekimler amalgam dolgu kullanıyor ve bu dolguda ağır metaller var. Bunlar aslında vücudu olumsuz etkiliyor vs. Okuduğum bir kitapta “hemen çıkarttırın amalgam dolgularınızı” diyordu mesela. Ki bir diş hekimi okurla yaptığımız yazışmada o işin pek de kolay olmadığını öğrenmiştim. Puff, zor işler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir