Uncategorized

Destekçilere mektup vol.5

Ocak ayı bitti ve ben arkadaşlara mektubumu yazdım yine. Bu ayın yeni destekçileri ise Mehmet Köşk ve Emir Kemiksiz. ((: Buyrunuz:

Selamlar,

Ay bitti, hatta 1 gün de fazladan geçti de ben yazamadım. Olacak iş değil… ((:
Bu ayın gelir-gider durumumu iftiharla sunacağım. Ama öncesinde birkaç bilgi:
– 1 Ocak itibariyle, Aralık ayında 55,80 TL fazla vermiştim ama verecek kimse karşıma çıkmadığı için tutmaya karar vermiştim ya hani… Bunun üzerine iki arkadaşım “şuraya şuraya destek verebilirsin istersen” diyerek beni yönlendirdiler. Birinci seçenek çok sıcak gelmedi, çünkü hiçbir şekilde bağlantılanmadığım kimselerdi, bir yerlerdeki çocuklar için para topluyordu birileri, falan… Ben bu deneyde artan paraları bir şekilde ilişki kurduğum kişilerle paylaşmak istiyorum.
İkinci seçenek ise daha sıcak geldi aslında, Berkin Elvan’ın ailesi için para toplanıyordu ve orayla paylaşmayı düşündüm. Ama epey yüksek bir meblağ toplandığı için “karşıma farklı bir seçenek çıkar mı acaba” diye düşünürken çıktı da… Çok yakın bir arkadaşımın ablası, sevgilisiyle birlikte Küba’da mahsur kaldılar. Vize ile ilgili bir sorun yaşadılar ve bunun sonucunda biletleri yandı ve yenisini almak için para talep ettiler eş-dosttan. Böyle bir durum karşıma çıkınca onlara gönderdim parayı. Bu arada “borç” olarak istemişlerdi ama bunu borç olarak değil, armağan olarak verdiğimi paylaştım Zeynep’le.
– Geçen ay da yazacaktım ama unutmuşum. Deneyin parçası olup da bana bir miktar para ulaştıran / ulaştıracağını söyleyen arkadaşlarıma hitaben yazıyorum bu mektupları ancak aldığım destek tabii ki bununla sınırlı değil. Mesela İzmir Güzelbahçe’deki evlerini bize açan Günhan’ın desteğini burada özel olarak yazmak istiyorum. Kasım’dan beri buradayım ve bir süre daha kalacağım gibi görünüyor. Onun dışında da türlü türlü destekler alıyorum ondan bundan ama tek tek yazamıyorum buraya…
Neyse bilançoya gelelim: ((:
Ocak ayında Çanakkale ve oradan İstanbul’a gitmiş (bir kısmı otostop), birkaç gün önce de İzmir’e dönmüş olmama ve katılmış olduğum Council eğitimine 100 TL vermeme rağmen485,50 TL harcamışım ve böylece ilk kez 500 TL’nin altında kaldım. Buna karşın 499 TL geldi sizlerden ve 13,50 TL fazlam oldu. ((: Ayrıca Aralık ayında bir arkadaşımın kitabının editörlüğünü yaptım ve bunun karşılığında 50 TL gibi bir ödeme aldım kendisinden. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz armağan ekonomisi atölyelerinden sonra “armağan ekonomisi” ile kazanmış olduğum ilk para oldu bu. İş bittikten sonra bana karşılık olarak ne verebileceğini, neye ihtiyacım olduğunu sorduğunda kalbinden ve bütçesinden geçen parayı göndermesini rica ettim ve olaylar gelişti. Sonuç olarak bu tutarı da eklersek 63,50 TL fazlam var şu anda ve yine karşıma çıkacak birini, bir şeyi bekliyor, verilmek üzere…
Harcama kalemlerini de paylaşayım yine:
– Ev içi yeme-içme + diğer ev masrafları – 149,15 TL (Ayın büyük kısmında yollarda olduğum için bu ay ısınma + yemek masrafları düştü. Ama gittiğim yerlerde eve bir şey aldıysam da buraya yazdım.)
– Bağış, destek vs. – 12 TL (10 TL Eşya Kütüphanesi kitle fonlaması için, 2 TL metro müzisyenlerine katkı)
– Şehir içi ulaşım – 27 TL
– Şehirler arası ulaşım – 78 TL
– Dergi, kitap vs. – 11,75 TL
– Ev dışı yeme-içme + oyun – 52,95 TL
– İlaç – 2,95 TL
– Council Eğitim ücreti – 100 TL
– Cep tel fatura – 27,30 TL
– Diğer – 24,40 TL
Bu arada önemli bir konu daha var: 10 gün önce güzel bir gelişme oldu. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Aralık ayında bir arkadaşımın kitabının editörlüğünü yaptım ve sonrasında bunu “iş” olarak yapabileceğimi düşündüm. Eş-dosta haber saldım ve bazı yayınevleri ile bağlantıya geçtim. Yeni İnsan Yayınevi ile İstanbul’a gittiğim zaman görüştüm ve düzeltilmek üzere bir kitap aldım bile. Bu da demek oluyor ki, belki de bir iki ay içinde bu deney kendi kendine bitebilir. Zira anladığım kadarıyla bu işten çok büyük paralar kazanılmasa da beni döndürecek parayı kazanmam çok olası. Eğer dışarıdan para desteği ihtiyacım kalmazsa, bu deneyin “başka bir şey”e evrilmesi gibi bir hayalim var ama neye evrileceğini ben de bilmiyorum. Bu da yine, akış içerisinde belli olacak sanki. Fikirleriniz olursa da paylaşın lütfen. ((: Deneyin bitme ihtimali de tuhaf hissettiriyor ama çok uzattığım için kesiyorum.
Durumlar böyle. Herkese tekrar tekrar teşekkürler.
Sevgiler,
Emre

—————————————–
Eğer bu veya diğer bir yazım -veya eylemim- bir yerlerinize dokunduysa; sizi mutlu ettiyse, ilham verdiyse, düşündürdüyse, bir şeyler yapmak üzere harekete geçmek için teşvik ettiyse vs. ve buna karşılık olarak bana para veya başka bir armağan iletmek isterseniz bi’ ses verin lütfen: emreertegun@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir