alıntılar

Başkalarını Yargılamak Üzerine – Ram Dass

Bugün Ram Dass’ın şu güzel cümleleriyle karşılaştım ve hemencecik çeviriverdim. Funda da kontrol ederek birkaç güzel öneriyle çevirinin okunurluğunu kolaylaştırdı.

Kendimin ve tüm okuyanların kalbine dokunması, içselleşmesi dileğimle…

*** *** ***

 Başkalarını Yargılamak Üzerine

“Zihninizin nasıl yargıladığını izleyin. Yargılar, kısmen kendi korkularınızdan çıkagelirler. Diğer insanları yargılarsınız çünkü kendi oluşunuzda rahat değilsinizdir. Yargılayarak diğer insanlarla ilişkilerinizde nerede durduğunuzu anlarsınız. Yargılayan zihin son derece bölücüdür. Ayırır. Ayrılma, kalbinizi kapatır. Eğer birine kalbinizi kapatırsanız, kendi acılarınızı ve onlarınkini devam ettirirsiniz. Yargılama hâlinden çıkmak, açık bir kalple sizin ve onların çıkmazlarına değer vermeyi öğrenmek anlamına gelir. İşte o zaman, ayrılma yaratmaksızın kendinizin ve diğerlerinin sadece olmasına* izin verebilirsiniz.

Tek gerçek oyun, olma* oyunudur, güçlü ve zayıf parçalarımızı içerir. Bir şeyi ne kadar itseniz de o, orada kalmaya devam eder. Halının altına süpürülenler gittikçe büyür. Zayıf taraflarınız güçlü olanlardan çok daha ilginçtirler çünkü bunlar size nerelerde olmadığınızı*, neler üzerinde çalışmanız gerektiğini gösterirler.

Sadece “öğreti için teşekkür ederim” diyin. Diğer bir varlığı yargılamanıza gerek yok. Sadece kendiniz üstünde çalışmanız gerekiyor.

Biri öfkenizi uyandırdığında, kızgın olmanızın tek nedeni, bir şeyin nasıl olması gerektiği düşüncenize tutunmanızdır. Gerçekte olanı kabul etmiyorsunuzdur. O zaman zihninizdeki beklentilerin kendi cehenneminizi yarattığını görürsünüz. Bir şey sizin düşündüğünüz gibi olmadığı için siniriniz bozulduğunda, sadece sizi sinirlendiren şeyi değil, düşünme şeklinizi de gözden geçirin. Birçok duygusal acınızın, evrenin nasıl olması gerektiğine dair kalıplarınızdan ve onun, olduğu gibi olmasına izin vermeyi becerememenizden kaynaklandığını göreceksiniz.” 

Ram Dass

*Vurgular çevirmene aittir.

Çeviri: Emre Ertegün
Redaksiyon: Funda Aydın

Yazının orijinal metni: https://www.ramdass.org/judgment-others/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir