bize dair

gözyaşları

Görsel: Neslihan Ilgar Genç

Biliyor musun gözyaşların çok kıymetli, onları sev.

Ruhun şifalanma yollarının en başında gelir; hem senle temasta olduğunu gösterir.

Geldilerse sana mutlaka bir şey söylüyorlardır; duyularını dört aç. Her zaman sözcüklerle konuşmadıklarını da hatırla; ne söylediklerini işitmek bunu kelimelerle anlamak olmayabilir.

Onları sakın tutma; geldiklerinde bırakıver aksınlar. Tutulan gözyaşları bedeninde katılaşır ve hayat akışını tıkar.

Hele ki bir can dostun, sevgilinin ya da anne/baba/evladın şahitliğinde teşrif ettilerse ne büyük armağan; hiç tutma, hiç… Birinizden süzülüveren gözyaşlarının nasıl da bir bağlantı fırsatı olduğunu deneyimleyin birlikte. Sözcüklere gerek duymadan… Nasıl bir duygudaşlık; tadından yenmez.

Her nerede, her ne koşulda ve durumda, her kimlerle olursan ol; gözyaşların için af dileme. İnsana bahşedilmiş bu muhteşem armağan için yapılabilecek tek şey şükran duymak olabilir. Eğer ki bulunduğun alanda veya kişilerle rahat değilsen yerini değiştir.

Ağlıyorken gözyaşlarını silmeye davranma. Süzülen her gözyaşı bir patika açar gibi ilerler ve her biri patikayı daha belirgin kılar. Önce elmacık kemiği, oradan yanaklar, çene ve hopp aşağı damlayıverir… Bazen de burnunun yanı başından dudağa doğru inip tuzlu tuzlu değiverir diline; ya orada son bulur yolculuğu ya da oradan da pıtt aşağı düşüverir. Her koşulda kendi içine doğru çok kıymetli yollar açarlar; aradan çekil, aksın ve işini yapsın. Gittikçe belirginleşen patikadan yürümek daha kolay olacak.

Mendil asla ve kat’a gözyaşlarını silmek için değil, sümkürmek için; sana hizmet etmeyen her türlü duygu ve düşüncenin, gözyaşlarının desteğiyle burnundan çıkıveren fazlalıklarla birlikte bedenini terk etmesini kolaylaştırmak için. Bunun için kullan; senden özgürleşmeye çalışan sümüğü ve duygu-düşünceleri tekrar tekrar içine çekme; çıkar ve rahatla…

Ve bu lütfun armağanlarına aç kendini…

Gözyaşların pek kıymetli, onları sev…

*** ***

Erkeklere önemli not: Bizim ağlamadığımıza, ağlamamamız gerektiğine dair gerçeği yansıtmayan birtakım söylentiler var. Aman diyim biraderler, uzun zamandır tutuyoruz gözyaşlarımızı, çok biriktiler. Muhtemelen en çok da bizim ihtiyacımız var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir