bize dair

Kalp Kalbe

Kalp Kalbe’ye hoş geldiniz. Bu, Emre’nin heybesine attığı ve yıllardır farklı isimler altında sunduğu çeşitli çalışmaları, inzivaları tek bir isim ve çatı altında buluşturma girişimidir.

Kalp Kalbe, dört aşamalı bir buluşma dizisi olarak tasarlanıyor. Bu aşamaların ortak yanı; bizleri kendimizle, toplulukla ve bütünle buluşturma yönünde araçlar ve fırsatlar sunması. Buluşmalarımızın her birinde; olanı olduğu gibi görmeye; neşeyi, heyecanı, sevgiyi beslemeye; armağanlarımızla buluşmaya ve onları ifade etmeye; zorlu duygulara ve yaslara da, kutlama ve şükrana da yer vermeye; dişil ve eril yönlerimizle bağlantı kurmaya alan açacağız. Süreç içerisinde çemberlere oturacak, oyunlar oynayacak, doğayla bağlantımızı kuvvetlendirecek, çeşitli meditasyonlar deneyimleyecek, birlikte farkındalıklı yemekler yiyecek ve diğer çeşitli araçlardan faydalanacağız. Her bir aşamada birkaç katman derinleşeceğimizi öngörüyorum.

Dört aşamanın her birinin bir alt başlığı var: Tohum, fidan, ağaç ve orman. İlk ayak olan tohum günübirlik bir buluşma olacak, fidan ise iki günlük. Ağaç üç güne yayılırken, orman’ın ise dört günlük bir inziva olmasına niyetim var.

Bir süreliğine, daha pratik olan ve herkesin katılabileceği tohum ile başlayıp alanda ihtiyaç duyulduğu an’da fidan’a ve aynı şekilde ihtiyaç duyulduğu an’da ağaç ve orman buluşmalarına alan açmaya niyetliyim. Hangi aşamalara hangi tarihlerde geçeceğimizi zaman gösterecek ama çok uzun bir süreç öngörmüyorum; sosyal ve virüssel koşullar uygun olduğu takdirde sonbaharda ilk orman inzivamızı gerçekleştirmiş oluruz sanki.

Bu dört aşamanın her biri birbirinden bağımsız. Mesela tohum’la başladıktan sonra aynı grupla fidan-ağaç-orman diye devam etme gibi bir gereklilik yok.

Devamını getirmek isteyen katılımcıların ise aşamalara sırayla (tohum>fidan>ağaç>orman) katılacakları bir akış öngörüyorum. Bunla birlikte daha önce katılmış olduğunuz çalışmalar ve bireysel yolculuk durumunuza göre, mesela ilk ayağa ya da ikincisine katılmadığınız hâlde Ağaç ya da Orman buluşmasına katılmanız mümkün. Bunun için köşeli kriterler koymaya gerek duymadım; böyle durumlar olduğunda bunun mümkünlüğüne, o kişi ve zaman özelinde birlikte karar verebileceğimizi düşünüyorum.

Yedi yıldır olduğu gibi, çalışmaların hiçbirinde ücret etiketi olmayacak. Muhtemelen yine önerilen aralıklar paylaşırım ancak her bir buluşmadan sonra şapkamı açacak ve katılımcıların vermek isteyeceği karşılıkları şükranla kabul edeceğim. Diğer bir deyişle armağan ekonomisi uygulamaya, armağanda yaşamaya devam. Bunla birlikte bilinmesini isterim ki almaya ihtiyacım var ve cömertliğiniz beni memnun edecektir.

***

Yukarıda kısaca anlatmış olduğum Kalp Kalbe buluşmaları kalbime düşeli 3-4 ay oldu ve artık koşullar da uygun hâle gelmişken hızla adım atma niyetindeyim. Bu sefer, daha öncekilerden farklı olarak, daha fazla ortak yaratımla ilerlemek, daha fazla destek almak istiyorum. Yani tüm süreci benim organize etmem yerine gelecek olan davetler ve destekler doğrultusunda da adım atmayı tercih ediyorum.

Velhasıl Kalp Kalbe’yi ağırlamak, sürecin ucundan tutmak isteyenler lütfen seslensin. İlk adımımız “tohum” olacak, yani günübirlik (8 saat) bir buluşmadan bahsediyoruz. Nerelerde yapalım, ne zaman yapalım? Ne dersiniz? 

*** *** ***

Afişi hazırlayan Begüm Aykan’a ve fikirleriyle süreci destekleyen Funda’ya büyük şükran  🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir